Kuzguncuk bostanda imar kararı! Komşu ayaklandı!‏

Boğaz’ın gözde semtlerinden Kuzguncuk sakinleri, fotoğraftaki bu yeşil alanın ihaleye çıkarılıp imara açılacağı için tepkili…

Yeşili ve sakinliği ile tanınan Kuzguncuk, şu sıralar sancılı günler geçiriyor. Nedeni ise; semtin önemli alanlarından biri olarak kabul edilen “İlya’nın Bostanı”nın Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkarılacak olması…

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre; bostanın 8 yıldır kiracısı olan peyzaj mimarlarından 16 dönümlük alanın boşaltılması istendi. Bölgenin imara açılacağını söyleyen Kuzguncuklular Derneği, harekete geçti.

Kuzguncuk sakinleri, yeşilliğin bozulmaması için mücadele başlatıklarını ve her türlü hukuksal yola başvuracaklarını belirtti.

“SİZİN RAHATINIZ KAÇACAK DİYE ZARAR MI EDELİM?”

Dernek Başkanı Cahit Özer, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden bir yetkili ile görüştüklerini ancak “Sizin rahatınız kaçacak diye zarar mı edeceğiz?” şeklinde cevap aldıklarını söyledi.

1990 ve 2000 yıllarında da benzer bir durumla karşılaştıklarını ancak halk ayaklanması ile bostana göz dikenleri yıldırdıklarını ifade eden Özer, endişelerinin şu sözlerle anlattı:

“Buraya imar izni verilmesi için Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nden geçmesi gerek. Aksi halde bina yapılması mümkün değil. Ancak değişen bir yasaya dayanarak rahat hareket ediyorlar.”

“HER ŞEYİ GÖZE ALDIK, GİTMİYORUZ”

Kiracı Derya Akdere ise gelişmelerle ilgili şöyle konuştu:

“Tarım alanı olarak kiralanan yerlerin boşaltılması için en az bir yıl süre verilir. Toprakta ekili bitkilerimiz var. Bostanı iki ayda toplayıp, boşaltmamız mümkün değil. Mahalle sakinleri de yeşilin korunması adına bizim burada kalmamızı istiyor. Her şeyi göze aldık, gitmiyoruz.”

ntvmsnbc

Reklamlar

About beylerbeyili

Beylerbeyi... İstanbul'un orta yeri...
Bu yazı KENT-ÇEVRE-KÜLTÜR içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s