3. köprü boyun devrilsin

Kadıköy’de “3. Köprüye hayır” mitingi çeşitli sivil toplum örgütleri ve bazı siyasi partiler tarafından Kadıköy İskele Meydanı’nda “3. Köprüye Hayır” mitingi düzenlendi.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, KESK İstanbul Şubeler Platformu, 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu ile Halkevleri tarafından düzenlenen mitinge katılanlar saat 12.00’de Tepe Nautilus alışveriş merkezi önünde toplandı. Pankartlar ve dövizlerle 3. Boğaz Köprüsü’nün yapılacak oluşunu  protesto eden yaklaşık 2 bin kişilik grup “Köprüyü yapanlar memleketi satanlar”, “Direne direni kazanacağız” sloganları atarak Kadıköy iskelesine kadar yürüdüler.

YAŞAMI SAVUNUYORUZ
Kadıköy İskele Meydanı’nda kurulan platformda ilk olarak konuşma yapan Orman Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyesi ve miting sözcüsü Kader Cihan,  İstanbul’u savunmak, suya, ormana, doğaya sahip çıkmak için bir araya geldiklerini belirterek, “Bizi burada toplayan insanı, doğayı, tarihi ve kültürel mirası, suyu, toprağı, İstanbul’u ve Anadolu’yu savunma davasıdır. Bizler yaşamı savunuyoruz. İnsanın ve doğanın bu temel hakkını savunmaya devam edeceğiz. 3. köprünün yapılması halinde, İstanbul’un elinde kalan son ormanlar da yok edilecek. 3. köprü demek, yeni bir rant köprüsü demektir. Doğanın tahrip edilmesi demektir” dedi. Cihan ayrıca 3. Boğaz Köprüsü’nün İstanbul’un ulaşım sorunu çözmeyeceğini daha da ağırlaştıracağını belirterek, İstanbul’a yapılan 1. ve 2. köprünün de kentin ulaşım sorununu daha da ağırlaştırdığını ileri sürdü.

YEŞİL ALANLAR ORTADAN KALKAR
Mitingte konuşan TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, 3. köprünün tüm Marmara bölgesine zarar vereceğini öne sürerek, “Buraya 3. köprüye ’hayır’ demeye geldik” diye konuştu. Mitinge katılan CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, gazetecilere yaptığı açıklamada, 3. köprüye karşı olduklarını, çünkü yeşil alanları ortadan kaldıracağını belirterek, İstanbul’un plansız kentleşme ve plan tadilleri ile rant yaratılması sorunu yaşadığını söyledi. CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek de, 3. köprünün kentin ulaşım sorununa çözüm getirmeyeceğini ifade ederek, 3. köprünün beraberinde betonlaşmayı ve 4. köprüyü de getireceğini belirtti.
Mitingte konuşmaların ardından mini konser verildi. Mitinge, Sulukule Platformu, Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu, Toprakların Kardeşliği Platformu, CHP, EDP, EMEP, ÖDP, TKP’nin İstanbul İl Örgütleri ile çok sayıda sivil toplum örgütü de destek verdi.

Milliyet

Fotoğraflar: Bengü Gürtuna

Reklamlar

About beylerbeyili

Beylerbeyi... İstanbul'un orta yeri...
Bu yazı KENT-ÇEVRE-KÜLTÜR içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s