Biz de böyle olsak mı olmasak mı, asıl mesele burada!!!???

Japonya’da henüz bebekken verilmeye başlanan ‘felaket eğitimi’, sürekli uygulanan tatbikatlar, herkesin ne yapacağının belli olması nedeniyle deprem, tsunami ve volkan patlamaları gibi afetlerden en az kayıpla çıkılıyor. Japon halkı hiçbir şekilde panik yaşamadığı gibi, disiplin içinde kuralları eksiksiz yerine getirerek, tarihleri boyunca sergiledikleri sakin, kararlı duruşunu sürdürüyor.

Eğitim bebekken başlıyor
Japonya’da deprem ve tsunami gibi doğal afetlere yönelik eğitim, ilkokul öncesinden başlıyor. Konuşmayı öğrenen her çocuk, ister evinde ister ana okulda deprem tatbikatlarıyla tanışıyor. Her bölgenin ve her felaketin farklı davranış uygulamaları bulunuyor. Tsunamide farklı, depremde farklı hareket ediliyor. Tüm bunlar, okullarda ve medyada sürekli tekrarlanıyor. Çocuklara farklı renklerle çizilen işaretlerin ne anlama geldiği, ilk yardım kursları, deprem ve sonrasında nasıl davranmaları gerektiği gibi birçok konu öğretiliyor. Sadece deprem değil, farklı felaketlerde de yapılacaklar anlatılıyor.


Depremden sınav yapılıyor
Bu alanlarda sınavlar yapılıyor. Eğitim müfredatı içinde yer alan bu derslerden başarılı olamayan sınıfı da geçemiyor. Eğitim sadece bilgi verilmesi ile sınırlı değil. Her okul, her mahalle ve her kentte sıklıkta tatbikatlar yapılıyor. Deprem riski yüksek bölgelerde yılda en az 3 defa tatbikat yapılıyor.


Herkes görevli
Japonya’da her bireyin yaşadığı bölgede felaket anında görevi bulunuyor. Görevler yaş, cinsiyet, eğitim ve yaşanılan yere göre değişiyor. Tatbikatlarda aksaklıklar tespit edilerek, yeni yöntemler geliştiriliyor. Bu nedenle herhangi bir felaket anında halk panik yaşamıyor.


Disiplin ve kurallar
Halk nereden talimat ve bilgi alacağını bildiği için diğer ülkelerde görülen panik Japonya’da asla olmuyor. Japonlar felaket anında, sokaklara panik halinde boşalmıyor. Trafiği alt üst etmiyor, cep telefonlarını acil olmadıkça kullanmıyor. Polis ve sivil görevlilerin talimatlarına uyuyor. Yapması gereken hazırlıkları ihmal etmiyor. Tüm ülke çapındaki erken uyarı sistemi (televizyonlar, radyolar ve duyurular) ile verilen talimat ve uyarıları eksiksiz yerine getiriyor ve böylece yüksek sayıda kayıplara uğramıyor. Disiplin ve kurallı yaşamı benimseyen Japonlar, üretim alanında da aynı kuralları uyguladığı için bina ve alt yapı sistemlerinde eksik malzeme ya da yolsuzlukla karşılaşılmıyor.

 

Hürriyet

Reklamlar

About beylerbeyili

Beylerbeyi... İstanbul'un orta yeri...
Bu yazı KENT-ÇEVRE-KÜLTÜR içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s