BODEP (Boğaziçi Dernekleri Platformu.) BASIN BİLDİRİSİ. 5 Nisan 2015

                                                     BOĞAZİÇİ’NE SAHİP ÇIKIYORUZ                       

05.04.2015

İstanbul Boğaziçi semt dernekleri olarak Boğaziçi Dernekleri Platformu adı altında birleştik.

Amacımız, Boğaziçi’nin doğal ve tarihi kültür varlıklarına sahip çıkmak, korunmasını ve gelecek kuşaklara taşınmasını sağlamaktır.

Boğaziçi semtleri, geçmişte çeşitli uygarlıkların yaşadığı eski yerleşim alanlarıdır.Benzersiz doğal güzelliklere ve önemli kültür varlıklarına sahiptir. 1983 yılında yürürlüğe giren Boğaziçi Kanunu sayesinde kısmen korunma sağlanmıştır.Ancak çoğu zaman kamu yararı gözetilmemiş, kaçak yapılaşma artmıştır. Üstelik günümüzde Boğaziçi’nde imar artışının planlandığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Platform olarak, Boğaziçi’ndeki betonlaşmayı artıracak olan bu değişiklik girişimini kabul etmemiz olanaksızdır.

İstanbul kent içi ulaşımında deniz yollarının payı %3’tür. Artan nüfusa paralel olarak, vapur seferlerinin artışı gerçekleşmemekte, tam tersine mevcut iskeleler kapatılmakta ve karayolu taşımacılığına ağırlık verilmektedir. Bunun sonucunda, Boğaziçi’ne has ulaşım gelenek  ve kültürü yok olmakta aynı zamanda trafik ve otopark sorunu artmaktadır.

Uzak mesafeler arası çalışan otobüslerin sahil boyunca karayollarını kullanmaları yerine sahile dik olarak, belirlenecek iskelelere ring seferi yapılırsa önemli sayıda yolcunun deniz yolu ile konforlu ve güvenli bir şekilde taşınması mümkün olacaktır.Ulaşım konusunda ilgili işletmelerin sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışarak yeni projeler geliştirmesini öneriyoruz. Boğaziçi Dernekleri Platformu olarak bu katkıyı yapmaya hazırız.

Sahil kesiminde alt yapısı araştırılmadan lokanta, restoran, kafe gibi işletmelere çok sayıda ruhsat verilmektedir.Tüm boş alanlar otopark olarak değerlendirilmektedr. Konut alanları da işyerlerine dönüştürülmektedir. Böylece  Boğaziçi’ndeki yaşam alanlarında, mahalle ortamı adım adım yok edilmektedir.

Boğaziçi için günümüzdeki diğer bir tehlike de Boğaziçi’nde 10 marina girişimidir. Önce marina , daha sonra Tekne Park olarak ifade edilen bu girişimin ilk adımları Tarabya ve İstinye’de atılmıştır.Şimdi ise Bebek Koyu için planlanan Tekne Park projelerinin Boğaziçi halkına hiçbir faydası yoktur.Boğaziçi Yasası’na göre, kıyılar kamu yararı için kullanılmalıdır.Yine yasaya göre, “tarihi ve milli kültürümüze dayanan yaşamın yeniden canlandırılması , mesire yerlerinin geliştirilmesi ve gezinti alışkanlıklarının sürdürülmesi teşvik edilir”. Oysa,Tekne Park girişimiyle halkın denizle olan bağı  kopartılmakta, rant girişimi ön plana alınmaktadır.

Boğaziçi’nde yaşayan yurttaşlar olarak bu tür girişimlere karşı çıkacağımızı duyuruyoruz.Kentin gerçek sahibi biziz.Yurttaşların onayı alınmadan yapılan bu girişimler meşru değildir.Boğaziçi’nde ” KÖYLER-KOYLAR-KIYILAR-KORULAR-KÜLTÜRLER”in  yakın takipçisi olarak Boğaziçi’ni Boğaziçi yapan bu temel ögeleri sonsuza dek yaşatacağız.

Tüm yetkilileri bir kez daha uyarıyoruz.Yasalara uygun davranın. Kamu yararını ön planda tutun. Çıkar gruplarının yararına olan girişimlerden vazgeçin.

Bizler Boğaziçi Dernekleri Platformu olarak Boğaziçi’nin doğasına, kültür varlıklarına sahip çıkıyoruz ve daha fazla tahribata uğratılmasına izin vermeyeceğimizi duyururuz.

BOĞAZİÇİ DERNEKLERİ PLATFORMU

Derneklerin listesi

(alfabetik sırayla )

1-Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği

2-Bebekliler Derneği

3-Belgrad Ormanı Koruma Gönüllüleri Derneği

4-Beylerbeyililer Derneği

5-Boğaziçi Arnavutköylüler Derneği

6-Büyükdere Çevre,Kültür ve Güzelleştirme Derneği

7-Emirgan’ı Sevenler Sosyal  Dayanışma Derneği

8-Kandilli Derneği

9-Kuzguncuklular Derneği

10-Rumelihisarı Koruma ve Güzelleştirme Derneği

11-Sarı Platform Derneği

 

Reklamlar

About beylerbeyili

Beylerbeyi... İstanbul'un orta yeri...
Bu yazı BEYLERBEYİ'NDEN HABERLER içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s